Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 12.06.2006, 21:24
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 66
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.497
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Upotreba detektora metala

U ovom tekstu idemo nesto dublje u specificnosti upotrebe detektora za metal.Jer,iako imas jedan super detektor,talenat i iskustvo tragaca su sigurno isto toliko vazni da bi se postigao zadovoljavajuci rezultat.Dramaticne greske mogu dovesti do stete na detektoru.
To me dovodi do jedne interesantne teme:Sta su najvazniji uzroci smetnji kod detektora?Jane mogu navesti top10 defekata,to je naime u zavisnosti od marke i tipa detektora.Mogu pobrojati samo ono sto se redovno dogadja:Lomovi na baterijskim vodovima,losi kontakti za baterije,slomljeni prekidaci i dugmadi(steta od padova),korozija u print kontaktima,kabal sonde koji prouzrokuje smetnje...Zaista skupe popravke(ili potpuno nepopravljiv detektor)nastaju cesto zbog vlastite krivice:Spaljena elektronika zbog eksperimentisanja sa akomulatorima,ostece na elektronika usljed jako "curecih"baterija,vl astite "popravke"pomocu S39 tecnosti za lemljenje,odlomljene kablovske prikljucke sami(nestrucno)monti rati...Detektor nije stvar po kojoj nestrucnjak moze "cackati".
Sada, kad vec govorimo o vasim greskama,mozemo odmah ukazati na tipicne greske pri rukovanju.Redovno vidim amatere sa unazad montiranom sondom.Zbog toga,kako kazu,sto je tako tezina bolje rasporedjena.To je vjerovatno istina,ali kod dosta marki detektora sonda tako"VIDI"dio aluminijskog nosaca.To dovodi sigurno do gubitka na dubini.
Onda imamo jos ljude koji upotrebljavaju previse diskriminacije sto je sigurno na stetu manjih pronalazaka.
Jos nesto:previse visoko poziciran balans tla(kod prinosenja sonde tlu bazicni ton mora sasvim malo da se povisi)Nepotrebno visoko poziciranje balansa tla pravi detektor mirnijim,ali istovremeno doprinosi tome da veliki i debeli srebreni novcici budu diskriminisani!
Da bi to razjasnio moram opet koristiti nas "linijar".

legenda:
grondeffecten-efekti tla
ijzerachtig-zeljezo
goud-zlato
lood-olovo
tin-kalaj
koper-bakar
zilver-srebro
enz.-itd.
Vi vidite na lijevoj strani vertikalnu strelicu balansa tla.Ako tu strelicu pomjeramo potpuno ulijevo tako da sidje sa "linijara"(sto se desava previsokim pzicioniranjem balansa tla)ona ce se pojaviti na desnoj strani "linijara ."Linijar"je u sustini zapravo jedan prsten;glava i rep su spojeni.Sada opet trebamo posmatrati tako da sve sto lezi desno od uspravne strelice balansa tla i sto lezi lijevo od uspravne strelice diskriminizacije detektor ne registruje.Znaci veliki i debeli srebreni novcic ne bude registrovan.Steta?Si gurno!
Tehnika mahanja;jos jedan teren gdje mnogi amateri grijese.Poneke ljude vidis da nakraju zamaha sondu podignu i do 25cm od tla.Efektivno polje trazenja bude tako redukovano na veoma malu stazu(onaj dio na kojem se sonda nalazi relativno blizu tla).Bolje je posmatrati kosioca kako kosi sa kosom:zbog toga sto tijelo pokrece zajedno sa kosom, kosa ostaje uvijek na konstantnom rastojanju od tla.Nesto slicno se mora raditi ni sa detektorom.Pogledaj kriticki na svoju tehniku mahanja.Jasno je da se putanje sonde moraju malo poklapati da bi se postigli optimalni rezultati.
Brzina mahanja je takodje vazan parametar.Najbolju brzinu mahanja moras sam odrediti prema tipu detektora.Probaj jednostavno na zakopanom predmetu koja brzina mahanja daje najjasniji signal.Takodje je vazno da je brzina mahanja konstantna.Znaci ne najoptimalnija u sredini a prebrza na krajevima zamaha.
Brzina mahanja je jako ovisna i od formata sonde i tipa iste.Manje sonde zahtjevaju manju brzinu mahanja.Takodje se 2D sonde moraju najcesce mirnije pokretati od koncentricnih.To je lako razumjeti;na slijedecoj slici vidite"vruce"detekto rske zone 2D i koncentricne sonde.

2D sonda ima uze podrucje detekcije zbog cega ce krace i jace reagovati na predmet nego siroko podrucje koncentricne sonde,posebno na predmete koji se nalaze blize povrsini.Proba na zakopanom predmetu ce nas dosta nauciti.
Iste razlike izmedju 2D sonde i koncentricne sonde su odgovorne za razliku u otkrivanju dobrih predmeta maskiranih zeljezom.Na slici su kod oba tipa nacrtani ekser i novcic.Vi vidite da kod 2D sonde novcic lezi u zoni detekcije a ekser ne.Kod koncentricne sonde leze oba objekta u zoni detekcije,zbog cega detektor nece biti u stanju detektovati novcic.Istovremeno je jasno zasto na podrucjima zagadjenim metalnim otpadom je minijaturna sonda vrlo interesantna;zbog male velicine ce sonda registrovati ciljeve kao pojedinacne.Minijatu rna sonda moze biti i koncentricna.2D sonda ima jedan nedostatak da registruje ekstremno male komadice metala npr.puscanu sacmu.
Kod nekih marki detektora rade razliciti tipovi sondi na razlicitim frekvencijama.To je jedan poseban parametar koji detektoru daje druge karakteristike.Niske frekvencije prodiru dublje u tlo,ali su vrlo osjetjlive na zeljezo.Visoke frekvencije daju bolje osobine za zlato,ali prodiru manje duboko.
Najvise detektora koristi niske frekvencije(cirka 3 do 15kHz)za trazenje razlicitih metala i visoke(cirka 50 do 150)za trazenje zlata.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 12.06.2006, 23:13
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Sta biva kad detektor istovremeno koristi obje frekvencije kao DFX. Imali proracun dali grijesi i koliko.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
pitanja u vezi detektora metala frabrne Vrste i namjena 23 16.06.2008 19:13
Adrese za kupovinu detektora Vumi Vrste i namjena 9 31.12.2006 02:50
Kupovina detektora metala zeljketa Vrste i namjena 7 15.06.2006 12:33
Principi rada detektora metala zeljketa Vrste i namjena 2 11.06.2006 12:34


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!